O nas O nas

Kielce wczoraj dziś jutro jest magazynem ukazującym się kwartalnie, w czterech edycjach: Wiosna, Lato, Jesień , Zima. Jest to pismo o charakterze informacyjno-promocyjnym. Artykuły edytowane są w języku polskim i angielskim ( lub innym według potrzeb). Podejmuje problematykę gospodarczą Kielc i regionu, pokazuje dokonania oraz możliwości dalszego rozwoju. Prezentuje firmy, istotne z punktu widzenia gospodarki nie tylko lokalnej. Współpracujemy zarówno z Prezydentem Miasta Kielce jak i Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Magazyn jest obecny na rynku mediów od 2000 roku.
„Świętokrzyskie wczoraj dziś jutro” jest magazynem, który wydawany jest okazjonalnie, bez określania częstotliwości, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Poza problematyką gospodarczą magazyn prezentuje walory turystyczne i rekreacyjne Świętokrzyskiego.
Przyjmujemy zlecenia na inne publikacje, wykonanie reklam oraz produktów związanych z reklamą. Współpracujemy z najlepszymi grafikami i fotografikami, gwarantujemy wysoką jakość naszych prac, dotrzymujemy terminów realizacji.
 

Maria Malinowska

   O nas Gdzie nas znajdziecie

Gdzie nas znajdziecie?

Distributed free in Business centres in Kielce (Kielce Trade Fairs);
Major hotels in Kielce (Uroczysko, Best Western, Echo, Leśny Dwór, Pod Złotą Różą, Qubus, Kameralny, Kongresowy, Tęczowy Młyn, Ibis, Binkowski, Odyssey);
Tourist information offices: Staropolska Chamber of Commerce & Industry, Świętokrzyskie Regional Development Agency; Banks;
Świętokrzyskie Province Office, The Jan Kochanowski University, Kielce University of Technology.
 

   O nas Kontakt

Kontakt
 • Redaktor naczelna
  Maria Malinowska,
  tel. 601 466 408
  e-mail:
  mariamal@op.pl
  redakcja@magazynkielce.pl

   
 • Redaguje zespół
  Adres redakcji:
  Drukarnia Duet
  ul. Górna 11a
  25-415 Kielce
   

 

   Aktualności Aktualności

Z dziejów kieleckiej farmacji Z dziejów kieleckiej farmacji

Z dziejów kieleckiej farmacji

Dzieje kieleckiej farmacji prowadzą nas do miasta w II połowie XVIII wieku, zamieszkałego przez mniej niż dwa tysiące mieszkańców w 255 domach. Ludność obsługiwana była wówczas przez jednego felczera i felczerkę, archiwalia odnotowują również aptekę służącą mieszczanom oraz aptekę wojskową.

Właściciele miasta, a Kielce były miastem prywatnym należącym do biskupów krakowskich, zdawali sobie sprawę z konieczności podołania wymogom zdrowotnym i higienicznym. Biskup Andrzej Stanisław Załuski od lat 40-tych XVIII w. rozwijał inwestycje miejskie, mające służyć wszystkim obywatelom, zamierzał także wybudować w Kielcach szpital i aptekę.
W zabudowaniach wznoszonego na przełomie lat 70-tych i 80-tych zespołu szpitalno-klasztornego zwanego gmachem Leonarda, przewidziano pomieszczenie na aptekę i salę chorych. Dbałość o zdrowie kielczan była także ważnym elementem polityki Komisji Skarbu Koronnego, która w roku 1791 postulowała, aby władze Kielc opłaciły kształcenie w Akademii Krakowskiej lekarza, cyrulika i akuszerki.


Znanym kieleckim aptekarzem w XIX-wiecznym mieście był Franciszek Pantoczek, syn Szymona, aptekarza i właściciela apteki od 1816 roku. Franciszek studiował farmację we Wrocławiu, odziedziczył aptekę po ojcu. Brał udział w spisku księdza Piotra Ściegiennego. Po aresztowaniu i długim śledztwie, władze carskie zesłały go na Kaukaz. Służył tam w wojsku rosyjskim, wrócił po wielu latach do Kielc, gdzie zmarł w roku 1899.

Wśród postaci zasłużonych dla kieleckiej farmacji należy wymienić także Jana Karola Freyera, który w latach 30-tych XIX wieku zorganizował aptekę w szpitalu Św. Aleksandra w Kielcach, a od roku 1840 był gubernialnym inspektorem lekarskim. Właściciel apteki Karol Strzelbicki brał udział w powstaniu 1863 roku. Kieleccy aptekarze Bronisław Saski i Bronisław Popiel popierali inicjatywy społeczne, byli członkami Towarzystwa Ochotniczej Straży Ogniowej w II poł. XIX wieku.

Apteki były nie tylko punktami, w których kupowano leki. To także miejsca spotkań, dyskusji, wymiany opinii. Można tu było zaopatrzyć się również w wyroby przydatne w gospodarstwie domowym. Przed I wojną światową, w składzie materiałów aptecznych Bzowskiego przy ul. Dużej, poza medykamentami można było nabyć „świeżo wynalezioną farbę do włosów Nigrizin nieszkodliwą” i okazyjnie „kinematograf z latarnią magiczną”.
W roku 1910 przy Placu Bazarowym aptekę otworzył Cyprian Gierałtowski. Jeszcze do niedawna można było oglądać jej oryginalnie wyposażone wnętrza. W okresie 20-lecia międzywojennego w Kielcach istniało 5 aptek prywatnych, 7 składów aptecznych oraz apteka Kasy Chorych i Apteka Ambulatorium Miejskiego.

Najbardziej znanym i zasłużonym dla miasta aptekarzem był Stefan Artwiński, ostatni prezydent Kielc przed II wojną światową. W roku 1890 uzyskał dyplom prowizora farmacji na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1892-1896 był właścicielem składu aptecznego w Busku. W roku 1897 posiadał skład apteczny w Kielcach, a w roku 1919 otworzył aptekę na rogu ulic Sienkiewicza i Dużej. Działacz niepodległościowy z lat I wojny światowej, twórca
miejskiego samorządu, polityk, członek wielu organizacji społecznych, był jedną z niewielu osób spośród tych najbardziej wpływowych, które po wielu latach nie wzbudzają kontrowersji. Chociaż jego wystąpienia na mównicy kieleckiej rady miejskiej powodowały wzburzenie wśród oponentów politycznych, a decyzje miały wielu przeciwników, to jednak wszystko co czynił miało przysłużyć się dobru miasta. Po przegranej kampanii wrześniowej organizował w Kielcach konspiracyjny Związek Orła Białego. Zginął zamordowany na przełomie października i listopada 1939 r.

O starych kieleckich aptekach przypominają pozostawione gdzieniegdzie meble apteczne, służące dzisiaj już całkiem innym celom, sprzęty, naczynia i akcesoria aptekarskie w Muzeum Historii Kielc oraz pamięć o dawnych aptekarzach, statecznych obywatelach, którzy poświęcali się nie tylko kultywowaniu wyuczonego zawodu.

dr Jan Główka
Muzeum Historii Kielc

 

 

Z dziejów kieleckiej farmacji Powrót do listy artykułów