O nas O nas

Kielce wczoraj dziś jutro jest magazynem ukazującym się kwartalnie, w czterech edycjach: Wiosna, Lato, Jesień , Zima. Jest to pismo o charakterze informacyjno-promocyjnym. Artykuły edytowane są w języku polskim i angielskim ( lub innym według potrzeb). Podejmuje problematykę gospodarczą Kielc i regionu, pokazuje dokonania oraz możliwości dalszego rozwoju. Prezentuje firmy, istotne z punktu widzenia gospodarki nie tylko lokalnej. Współpracujemy zarówno z Prezydentem Miasta Kielce jak i Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Magazyn jest obecny na rynku mediów od 2000 roku.
„Świętokrzyskie wczoraj dziś jutro” jest magazynem, który wydawany jest okazjonalnie, bez określania częstotliwości, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Poza problematyką gospodarczą magazyn prezentuje walory turystyczne i rekreacyjne Świętokrzyskiego.
Przyjmujemy zlecenia na inne publikacje, wykonanie reklam oraz produktów związanych z reklamą. Współpracujemy z najlepszymi grafikami i fotografikami, gwarantujemy wysoką jakość naszych prac, dotrzymujemy terminów realizacji.
 

Maria Malinowska

   O nas Gdzie nas znajdziecie

Gdzie nas znajdziecie?

Distributed free in Business centres in Kielce (Kielce Trade Fairs);
Major hotels in Kielce (Uroczysko, Best Western, Echo, Leśny Dwór, Pod Złotą Różą, Qubus, Kameralny, Kongresowy, Tęczowy Młyn, Ibis, Binkowski, Odyssey);
Tourist information offices: Staropolska Chamber of Commerce & Industry, Świętokrzyskie Regional Development Agency; Banks;
Świętokrzyskie Province Office, The Jan Kochanowski University, Kielce University of Technology.
 

   O nas Kontakt

Kontakt
 • Redaktor naczelna
  Maria Malinowska,
  tel. 601 466 408
  e-mail:
  mariamal@op.pl
  redakcja@magazynkielce.pl

   
 • Redaguje zespół
  Adres redakcji:
  Drukarnia Duet
  ul. Górna 11a
  25-415 Kielce
   

 

   Aktualności Aktualności

Kioski Kiebabczego – z dziejów małej architektury Kielc Kioski Kiebabczego – z dziejów małej architektury Kielc

Kioski Kiebabczego – z dziejów małej architektury Kielc

Interesującymi elementami małej architektury w Kielcach były pojawiające się tu i ówdzie kioski, pawilony, małe zabudowania użyteczności publicznej. Przed I wojną światową w kilku miejscach miasta Zenon Kiebabczy postawił „piękne kioski”, w których sprzedawano prasę.

W 1898 roku na wystawie rolniczo-przemysłowej w kieleckim parku pracownicy huty szkła „Leonów” zbudowali szklany kiosk wystawienniczy, w którym przedsiębiorstwo prezentowało swoje wyroby. W różnych miejscach miasta umieszczano kioski spożywcze, w których można było zakupić najpotrzebniejsze produkty sprzedawane przez polskich i żydowskich kupców.

Tuż przed I wojną światową w kilku punktach miasta – na Rynku, na ulicy Sienkiewicza, Mickiewicza oraz Jana Pawła II – Zenon Kiebabczy, przedsiębiorca pochodzenia ormiańskiego, postawił kioski, w których sprzedawano prasę. W październiku 1910 r. „Gazeta Kielecka” donosiła: „Pan Kiebabczy utrzymujący przy ul. Dużej agenturę gazet, ustawił piękne kioski przy ul. Ruskiej, w Rynku i na Bazarach. W kioskach tych, będących ozdobą ulic powyższych, sprzedawane będą czasopisma i gazety, przyjmowana będzie prenumerata na wszelkie pisma wychodzące w Królestwie, Cesarstwie i zagranicą”. Nowatorski charakter tych punktów i możliwość szybkiego dostępu do prasy, przyciągały kielczan i zachęcały do kupowania. Zainteresowani bieżącymi wydarzeniami mogli nabyć m.in. ukazującą się od kilkudziesięciu lat „Gazetę Kielecką”. Kioski zostały wybudowane według projektu Władysława Pietrzykowskiego, znanego kieleckiego architekta, i były „…daleko piękniejsze niż w Warszawie”.

Kiebabczy był nie tylko przedsiębiorcą, udzielał się społecznie, brał udział w wydarzeniach, którymi żyły Kielce. Popierał wydarzenia sportowe, dzierżawił tor Kieleckiego Towarzystwa Cyklistów, otworzył strzelnicę, planował otworzyć bufet i garderoby dla członków KTC. Swoje pomysły realizował dzięki wrodzonej umiejętności postępowania z kontrahentami, dużo podróżował, podpatrywał pomysły innych. Znane są jego pobyty w Zakopanem. Zmarł w roku 1914. Od tej pory firmą zajęła się jego córka Maria, która w 1918 r. nawiązała współpracę z nowo powstającym Polskim Towarzystwem Księgarń Kolejowych „Ruch” i sprzedawała prasę na stacji kolejowej w Kielcach.

W latach 30-tych dwudziestolecia międzywojennego oblicze małej architektury miasta było kształtowane przez działania Rady Artystyczno-Konserwatorskiej. Rada opiniowała projekty nowych obiektów, a efekty jej działalności można znaleźć na archiwalnych fotografiach przedstawiających kioski, reklamy czy tablice ogłoszeniowe.

Kioski Kiebabczego istniały jeszcze w 1945 r., a sprzedażą prasy zajmowała się córka przedsiębiorcy. Firma istniała pod nazwą „Biuro Dzienników Marii Kiebabczy w Kielcach” i stworzyła sieć punktów sprzedaży. Później ślad i pamięć po nich zaginęły na długie lata.

Po drugiej wojnie światowej kielecka mała architektura kształtująca estetykę miejskich ulic oraz placów nadal przechodziła ewolucję.

Dr Jan Główka
Muzeum Historii Kielc

Kioski Kiebabczego – z dziejów małej architektury Kielc Powrót do listy artykułów