O nas O nas

Kielce wczoraj dziś jutro jest magazynem ukazującym się kwartalnie, w czterech edycjach: Wiosna, Lato, Jesień , Zima. Jest to pismo o charakterze informacyjno-promocyjnym. Artykuły edytowane są w języku polskim i angielskim ( lub innym według potrzeb). Podejmuje problematykę gospodarczą Kielc i regionu, pokazuje dokonania oraz możliwości dalszego rozwoju. Prezentuje firmy, istotne z punktu widzenia gospodarki nie tylko lokalnej. Współpracujemy zarówno z Prezydentem Miasta Kielce jak i Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Magazyn jest obecny na rynku mediów od 2000 roku.
„Świętokrzyskie wczoraj dziś jutro” jest magazynem, który wydawany jest okazjonalnie, bez określania częstotliwości, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Poza problematyką gospodarczą magazyn prezentuje walory turystyczne i rekreacyjne Świętokrzyskiego.
Przyjmujemy zlecenia na inne publikacje, wykonanie reklam oraz produktów związanych z reklamą. Współpracujemy z najlepszymi grafikami i fotografikami, gwarantujemy wysoką jakość naszych prac, dotrzymujemy terminów realizacji.
 

Maria Malinowska

   O nas Gdzie nas znajdziecie

Gdzie nas znajdziecie?

Distributed free in Business centres in Kielce (Kielce Trade Fairs);
Major hotels in Kielce (Uroczysko, Best Western, Echo, Leśny Dwór, Pod Złotą Różą, Qubus, Kameralny, Kongresowy, Tęczowy Młyn, Ibis, Binkowski, Odyssey);
Tourist information offices: Staropolska Chamber of Commerce & Industry, Świętokrzyskie Regional Development Agency; Banks;
Świętokrzyskie Province Office, The Jan Kochanowski University, Kielce University of Technology.
 

   O nas Kontakt

Kontakt
 • Redaktor naczelna
  Maria Malinowska,
  tel. 601 466 408
  e-mail:
  mariamal@op.pl
  redakcja@magazynkielce.pl

   
 • Redaguje zespół
  Adres redakcji:
  Drukarnia Duet
  ul. Górna 11a
  25-415 Kielce
   

 

   Aktualności Aktualności

Zagraniczni partnerzy Kielc Zagraniczni partnerzy Kielc

 

O współpracy zagranicznej, przede wszystkich z miastami partnerskimi w Chinach, z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim rozmawia Agnieszka Gołębiowska

– Panie prezydencie, niedawno był pan z delegacją Kielc w Chinach. Jaki był cel i skutki tej wizyty?
– W obu miastach partnerskich w Chinach – Yuyao i Taizhou – zmienili się prezydenci, więc dostałem zaproszenie, żeby ich poznać i wymienić opinię na temat dalszej współpracy. Ale pierwszym i najważniejszym powodem był Chiński Kongres Inteligentnej Produkcji i Robotów „Robotop” w Yuyao – duża impreza obejmująca cały kraj, na której zaprezentowano mnóstwo ciekawych obiektów. Kilka rzeczywiście mnie zachwyciło.

– Co szczególnie pana zainteresowało?
– Na przykład z takich prostych rzeczy to android-ochroniarz, który ma zeskanowane twarze wszystkich pracowników danej firmy i jak przyjdzie ktoś obcy, to natychmiast przesyła sygnał alarmowy. Podczas Kongresu prezentowane były również bardzo skomplikowane urządzenia. Wyjątkowo interesująco prezentował się zaawansowany technologicznie skaner onkologiczny. Charakterystykę tego urządzenia przekazaliśmy do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, aby pracownicy ocenili jego przydatność w działalności leczniczej szpitala i podjęli ewentualne dalsze kroki. Byliśmy z dyrektorem Kieleckiego Parku Technologicznego Szymonem Mazurkiewiczem i dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta Kielce Arturem Sobolewskim w kilku fabrykach ulokowanych w parkach technologicznych, które się niezwykle rozwinęły, zarówno w Yuyao, jak i Taizhou. Dyrektorzy parków technologicznych podpisali umowy o intensyfikacji współpracy. Niektóre rozwiązania, które nas interesują, chcielibyśmy przenieś do Polski.
Spotkałem się z profesorami wydziału projektowania mody Uniwersytetu Pekińskiego, z którymi mamy już bardzo dobre relacje. W kieleckim Off Fashion biorą udział chińscy projektanci i to bardzo podniosło poziom konkursu. Rok temu zajęli drugie i trzecie miejsce, a w tym roku reprezentantka Chin wygrała konkurs. Przeprowadziliśmy też rozmowę z Enjie Ren, który od 11 lat prowadzi nasze biuro w Pekinie. Powiedziałem mu, że jeżeli będę nadal prezydentem, to będę chciał sformalizować naszą współpracę, bo dotychczas robił to bezpłatnie.

– A jakie są dotychczasowe efekty działalności biura Kielc w Pekinie?
– Najlepiej to widać w Targach Kielce. Z każdym rokiem rośnie liczba wystawców chińskich i powierzchnia wystawiennicza przez nich wynajmowana właściwie we wszystkich branżach. Większość przyjeżdża właśnie dzięki staraniom naszego biura. Kolejna rzecz to współpraca z chińskimi uniwersytetami w zakresie mody, najbardziej aktywnie zaangażował się w to przedsięwzięcie renomowany i rozpoznawalnym na całym świecie Pekiński Instytut Technologii Mody. Mamy tam już wręcz przyjaciół. Utrzymujemy też kontakty z największym parkiem technologicznym na świecie – Z-Park w Pekinie. Reprezentacja tego parku była w Kielcach. Rozmowy o współpracy trwają, ale konkretów na razie nie ma. Nasze relacje z chińskimi miastami partnerskimi trudno sobie wyobrazić bez Enjie Ren, jest też naszym sprawdzonym i zaufanym opiekunem i tłumaczem podczas wizyt w Chinach. Przedstawiciele Yuyao i Taizhou przyjadą do Kielc na spotkanie miast partnerskich. Obejrzeliśmy XVII-wieczną operę, którą Chińczycy chcą u nas wystawić. 30 artystów przyjedzie z Taizhou specjalnie z operą, którą chcą pokazać w prezencie dla Kielc. Będą też występy innych muzyków, tancerzy, w tym z Yuyao.

– Kiedy odbędzie się to spotkanie?
- Na przełomie sierpnia i września. Swój przyjazd zapowiedzieli przedstawiciele praktycznie wszystkich miast partnerskich, głównie ich szefowie.

– To pierwsze takie spotkanie z wszystkimi partnerami?

– W przeszłości organizowaliśmy tego typu spotkania, ale na mniejszą skalę. Wydarzenia te powiązane były głównie ze Świętem Kielc. Tym razem specjalnie dla przedstawicieli miast partnerskich organizujemy międzynarodowe spotkanie z bogatym programem. W obecności tych wszystkich prezydentów i burmistrzów zostanie nam wręczona Honorowa Odznaka Rady Europy, która doceniła właśnie naszą współpracę zagraniczną. To jedna z najwyższych nagród, wcześniej otrzymaliśmy Dyplom Rady Europy i Flagę Honorową Rady Europy za wieloletnią współpracę z europejskimi miastami partnerskimi i zaprzyjaźnionymi, promocję idei europejskiej i wszelkie działania w obszarze współpracy.

– Jak pan ocenia współpracę z miastami partnerskimi? Z którymi jest najlepsza, a gdzie trzeba jeszcze ją wzmocnić?
– Najlepiej układa się współpraca z miastem Gotha w Niemczech i z ukraińską Winnicą. Ostatnio ożywiły się kontakty z francuskim Orange, byłem tam i namówiłem mera na przyjazd, mamy pomysły na dalsze działania. Ramla w Izraelu jest nam potrzebna bardzo symbolicznie z powodu pogromu. Tam są teraz nowe władze, którą chcą się z nami zobaczyć. Zespół z Ramli weźmie udział w Międzynarodowym Turnieju Koszykówki Mężczyzn w Kielcach. Bardzo dobre są relacje z Budapeszt-Czepel.

– A wracając do wizyty w Chinach – czy Kielecki Park Technologiczny zainteresowany jest rozwojem w kierunku robotyki?
– Bardzo chcemy, żeby któryś z producentów tej branży zjawił się w Polsce. Produkując u nas, mógłby rozprowadzać swoje wyroby mniejszym kosztem, bez barier celnych. Nawiązaliśmy kontakty, przeprowadziliśmy dużo rozmów, więc mam nadzieję, że ktoś się na to skusi.

– W przyszłym roku Kielce będą gospodarzem ważnego wydarzenia w relacjach polsko-węgierskich.
– W marcu przyszłego roku. Co roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej jest organizowany na przemian – raz na Węgrzech, raz w Polsce. Uczestniczą w tym wydarzeniu prezydenci obu państw. W tym roku byłem na obchodach w Veszprem. Głównie chodzi o przybliżenie kultury obu krajów, przyjeżdżają na takie spotkania samorządowcy i przedsiębiorcy. Zostaliśmy zaszczyceni tym, że w przyszłym roku Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej odbędzie się w Kielcach. To będzie wielkie wydarzenie, o którym informacje znajdą się we wszystkich mediach ogólnopolskich oraz węgierskich. Już się do niego przygotowujemy, wystąpi m.in. Kielecki Teatr Tańca, będą też węgierskie wydarzenia kulturalne.

– Dziękuję za rozmowę.

Ramka

Yuyao to miasto położone na wschodnim wybrzeżu Chin niedaleko Szanghaju w prowincji Zheijang. Administracyjnie Yuyao przynależy do Ningbo, od którego zlokalizowane jest około 40 km na zachód. Aglomeracja zajmuje blisko 1,5 mln km², ma około milion mieszkańców. Współpraca Kielc z Yuyao prowadzona jest na podstawie umowy partnerskiej podpisanej 25 września 2013 r.

Taizhou jest utworzoną w 1994 r. dynamicznie rozwijającą się aglomeracją położoną w środkowej części wybrzeża Morza Wschodniochińskiego w prowincji Zhejiang. Kontakt pomiędzy Taizhou i Kielcami nawiązany został za pośrednictwem Polsko-Chińskiej Fundacji Promocji Kultury i Sztuki Dong Feng. Współpraca obu miast sięga 2009 roku.

Oprócz tych dwóch chińskich aglomeracji, miastami partnerskimi Kielc są:
• Gotha w Niemczech,
• Winnica na Ukrainie,
• Orange we Francji,
• Budapeszt-Czepel na Węgrzech,
• Ramla w Izraelu.

Kielce współpracują też z innymi miastami na świecie m.in. w Macedonii, Gruzji, Norwegii, z którymi nie podpisana została umowa partnerska. Kooperacja opiera się na wspólnej realizacji różnorodnych projektów.

Zagraniczni partnerzy Kielc Powrót do listy artykułów