O nas O nas

Kielce wczoraj dziś jutro jest magazynem ukazującym się kwartalnie, w czterech edycjach: Wiosna, Lato, Jesień , Zima. Jest to pismo o charakterze informacyjno-promocyjnym. Artykuły edytowane są w języku polskim i angielskim ( lub innym według potrzeb). Podejmuje problematykę gospodarczą Kielc i regionu, pokazuje dokonania oraz możliwości dalszego rozwoju. Prezentuje firmy, istotne z punktu widzenia gospodarki nie tylko lokalnej. Współpracujemy zarówno z Prezydentem Miasta Kielce jak i Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Magazyn jest obecny na rynku mediów od 2000 roku.
„Świętokrzyskie wczoraj dziś jutro” jest magazynem, który wydawany jest okazjonalnie, bez określania częstotliwości, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Poza problematyką gospodarczą magazyn prezentuje walory turystyczne i rekreacyjne Świętokrzyskiego.
Przyjmujemy zlecenia na inne publikacje, wykonanie reklam oraz produktów związanych z reklamą. Współpracujemy z najlepszymi grafikami i fotografikami, gwarantujemy wysoką jakość naszych prac, dotrzymujemy terminów realizacji.
 

Maria Malinowska

   O nas Gdzie nas znajdziecie

Gdzie nas znajdziecie?

Distributed free in Business centres in Kielce (Kielce Trade Fairs);
Major hotels in Kielce (Uroczysko, Best Western, Echo, Leśny Dwór, Pod Złotą Różą, Qubus, Kameralny, Kongresowy, Tęczowy Młyn, Ibis, Binkowski, Odyssey);
Tourist information offices: Staropolska Chamber of Commerce & Industry, Świętokrzyskie Regional Development Agency; Banks;
Świętokrzyskie Province Office, The Jan Kochanowski University, Kielce University of Technology.
 

   O nas Kontakt

Kontakt
 • Redaktor naczelna
  Maria Malinowska,
  tel. 601 466 408
  e-mail:
  mariamal@op.pl
  redakcja@magazynkielce.pl

   
 • Redaguje zespół
  Adres redakcji:
  Drukarnia Duet
  ul. Górna 11a
  25-415 Kielce
   

 

   Aktualności Aktualności

Marsz do Niepodległej wiódł przez Kielce Marsz do Niepodległej wiódł przez Kielce

Marsz do Niepodległej wiódł przez Kielce

Pomnik Czynu Legionowego przypomina, że Kielce to miasto legionów. 12 sierpnia 1914 roku do Kielc wkroczyła Pierwsza Kompania Kadrowa dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego strzelców. W ten sposób rozpoczął się czteroletni marsz do Niepodległej Polski, zwieńczony odzyskaniem wolności w 1918 roku.

W sierpniu 1914 roku w Krakowie Piłsudski połączył żołnierzy Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Strzeleckiego, tworząc Pierwszą Kompanię Kadrową. 6 sierpnia Kompania wymaszerowała z podkrakowskich Oleandrów i przez Miechów, Michałowice – obalając rosyjskie słupy graniczne – dotarła do Kielc. 12 sierpnia strzelcy wkroczyli na kielecką Krakowską Rogatkę. Strzelcy sprawnie odparli atak rosyjskiego zwiadu pod miejskim dworcem, równie dobrze poradzili sobie z oddziałem Kozaków na Rynku.

Strzelcy zostali wyparci z Kielc, ale 22 sierpnia ponownie zajęli miasto. 5 września 1914 roku na wzgórzach wsi Szydłówek doszło do uformowania Pierwszego Pułku Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że na przełomie sierpnia i września 1914 roku Kielce stały się nieformalną stolicą odradzającej się Polski i miastem legionów. Tu, po latach zniewolenia, tworzyły się zalążki polskiego państwa.

W 1926 roku na Zjedzie Legionistów w Kielcach Marszałek powiedział: „Kielce są wyjątkowe drogie myślom i wspomnieniom wielkiej części legionistów, bo tu był pierwszy pocałunek wojny, bo tu był pierwszy krok do awantur naszych girlandy.”

O tradycjach legionowych przypomina stojący przed gmachem Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach pomnik projektu Jana Raszki oraz odbywający się co roku Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Na podstawie materiałów Urzędu Miasta Kielce

 

Marsz do Niepodległej wiódł przez Kielce Powrót do listy artykułów