O nas O nas

Kielce wczoraj dziś jutro jest magazynem ukazującym się kwartalnie, w czterech edycjach: Wiosna, Lato, Jesień , Zima. Jest to pismo o charakterze informacyjno-promocyjnym. Artykuły edytowane są w języku polskim i angielskim ( lub innym według potrzeb). Podejmuje problematykę gospodarczą Kielc i regionu, pokazuje dokonania oraz możliwości dalszego rozwoju. Prezentuje firmy, istotne z punktu widzenia gospodarki nie tylko lokalnej. Współpracujemy zarówno z Prezydentem Miasta Kielce jak i Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Magazyn jest obecny na rynku mediów od 2000 roku.
„Świętokrzyskie wczoraj dziś jutro” jest magazynem, który wydawany jest okazjonalnie, bez określania częstotliwości, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Poza problematyką gospodarczą magazyn prezentuje walory turystyczne i rekreacyjne Świętokrzyskiego.
Przyjmujemy zlecenia na inne publikacje, wykonanie reklam oraz produktów związanych z reklamą. Współpracujemy z najlepszymi grafikami i fotografikami, gwarantujemy wysoką jakość naszych prac, dotrzymujemy terminów realizacji.
 

Maria Malinowska

   O nas Gdzie nas znajdziecie

Gdzie nas znajdziecie?

Distributed free in Business centres in Kielce (Kielce Trade Fairs);
Major hotels in Kielce (Uroczysko, Best Western, Echo, Leśny Dwór, Pod Złotą Różą, Qubus, Kameralny, Kongresowy, Tęczowy Młyn, Ibis, Binkowski, Odyssey);
Tourist information offices: Staropolska Chamber of Commerce & Industry, Świętokrzyskie Regional Development Agency; Banks;
Świętokrzyskie Province Office, The Jan Kochanowski University, Kielce University of Technology.
 

   O nas Kontakt

Kontakt
 • Redaktor naczelna
  Maria Malinowska,
  tel. 601 466 408
  e-mail:
  mariamal@op.pl
  redakcja@magazynkielce.pl

   
 • Redaguje zespół
  Adres redakcji:
  Drukarnia Duet
  ul. Górna 11a
  25-415 Kielce
   

 

   Aktualności Aktualności

Lidia Cichocka: Najprawdziwszy skarb Lidia Cichocka: Najprawdziwszy skarb

Geolodzy z całego świata, ale nie tylko oni zazdroszczą Kielcom położenia i atrakcji geologicznych. Bardzo rzadko zdarza się bowiem by w granicach miasta znajdowało się tyle co u nas i to tak ciekawych rezerwatów przyrody nieożywionej. Doceniając rangę tego co mamy i chcąc wykorzystać je w pełni w 2003 roku utworzono w Kielcach Geopark, instytucję zarządzającą tymi skarbami, która geologiczne cudeńka ma udostępnić i uczynić jeszcze bardziej atrakcyjnymi. I tak się dzieje.
Najbardziej znany z kieleckich rezerwatów Kadzielnia zmienia się w oczach. Od niespełna roku trwają na niej prace związane z modernizacją amfiteatru a jest to obiekt unikalny. Zachwycali się nim wszyscy realizatorzy, bo położony w dawnym wyrobisku, w wapiennych skałach jest jednym z najbardziej malowniczych cóż skoro do tej opory posiadał ogromną wadę. Brak zadaszenia sprawiał, że pogoda mogła pokrzyżować plany występów. Teraz dzięki wartej kilkanaście milionów złotych inwestycji amfiteatr będzie w razie potrzeby przykrywany rozsuwanym dachem. Przy okazji przebudowano scenę stwarzając artystom znacznie lepsze warunki pracy. Pierwsze występy planowane są na wrzesień. – I jest to realne – zapewnia Elżbieta Czajkowska, dyrektor Geoparku. – Budowlańcy powinni oddać nam obiekt 30 maja.
Jednocześnie, czego tak bardzo nie widać, trwają prace wewnątrz góry nad udostępnieniem turystom trzech z 26 jaskiń: Prochowni, Szczeliny i Jaskini Odkrywców. Trasa powinna być już oddana, ale nie będzie, bo prace okazały się znacznie trudniejsze niż przypuszczano. Na Kadzielni przez lata działał kamieniołom, w którym materiał pozyskiwano odstrzeliwując skalne bloki. Efekt to spękania skał. – Przejście podziemną trasą musi być bezpieczne. Dzisiaj możemy wpuścić tylko specjalistyczne grupy, które na dodatek wejdą na własne ryzyko – wyjaśnia dyrektor. – By wpuścić turystów musimy mieć pewność, że nic im nie zagraża a niestety natrafiamy na nowe przeszkody, które trzeba usuwać. Właśnie analizujemy jakie prace będziemy w stanie wykonać w tym roku.
Trasa po jaskiniach z ciekawą szatą naciekową na pewno zwiększy atrakcyjność Kadzielni, ale także to co na ziemi jest bardzo ciekawe. Wzgórze zbudowane jest głównie z górnodewońskiego wapienia zawierającego szczątki fauny morskiej m.in. gąbki, koralowce. Występują tu rzadkie gatunki roślin wapiennolubnych. Osoby które odwiedzają Kadzielnię będą mogły podziwiać ją nie tylko z tarasów widokowych, ale także przejść ścieżką do strony Pakosza do Al. Legionów. – Poprawimy nawierzchnię, schodki, założymy barierki – zapowiada dyrektor Czajkowska.
Równie pięknie przedstawia się kolejny rezerwat, Ślichowice. Od ubiegłego roku fascynująco wygląda nie tylko w dzień, ale także nocą bo oświetlenie ściany z charakterystycznym fałdem sprawia, że ściągają tu amatorzy pięknych zdjęć.
Wkrótce powinny się zacząć prace na Wietrzni. To kolejny bardzo ciekawy rezerwat położony w granicach miasta. W trzech potężnych wyrobiskach można zobaczyć unikalny profil skał dewonu środkowego i górnego. Wietrznia jest jednym z najważniejszych w Polsce stanowisk paleontologicznych z tego okresu: występują tu koralowce, gąbki, ramienionogi, ryby pancerne, liliowce. Są też chociaż nieudostępnione turystom jaskinie, pustki, kominy. Do 2011 roku powstanie tu centrum geoedukacji. Wkomponowany w skały budynek stanie obok Ośrodka Pracy Twórczej Wietrznia (po jego wschodniej stronie). – Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu, ale ponieważ ten sam projekt obejmuje w ramach szlaku archeo-gelogicznego prace w rezerwacie w Krzemionkach Opatowskich czekamy na nich, bo lada dzień powinni dostać pozwolenie na budowę – wyjaśnia dyrektor Czajkowska. Jesteśmy gotowi do ogłoszenia przetargu. Koszt prac to ok. 19 mln zł. Oprócz budynku centrum urządzony zostanie fragment ścieżki dydaktycznej i zagospodarowane dwa wyrobiska (trzecie jest prywatne).
Znacznie dłużej trzeba będzie czekać na zakończenie prac w ogrodzie botanicznym u podnóża Karczówki od strony ul. Jagiellońskiej. Właśnie kończone są prace przy kładzeniu wodociągu, wkrótce podpisana zostanie umowa na wykonanie ogrodzenia i będzie można przystąpić do pierwszych nasadzeń.- Wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego będziemy urządzać ogród. Zaczniemy od ulicy Kołłątaja sadząc drzewa, bo te najwolniej rosną – dodaje Czajkowska. W tej części ogrodu (do ul. Karczówkowskiej) powstanie pawilon gospodarczy ze szklarniami i magazynami. W ogrodzie botanicznym będą prezentowane różne style ogrodów: francuski, angielski, włoski, japoński. W realizowanej później północnej części (między Karczówkowską a szpitalem) powstanie palmiarnia i budynki edukacyjne.
Przy kieleckim Geoparku działa też Klub Miłośników Geologii zapraszając wszystkich do siedziby przy Kieleckim Centrum Kultury na ciekawe spotkania, wyprawy w plener a najmłodszych do nauki. W klubie dowiadują się ciekawych rzeczy o pochodzeniu skał, o minerałach, ale także uczą się jak je obrabiać. Szczegółowe informacje na temat spotkań można znaleźć na stronie www.geopark.pl/klub
 

 

Lidia Cichocka: Najprawdziwszy skarb Powrót do listy artykułów