O nas O nas

Kielce wczoraj dziś jutro jest magazynem ukazującym się kwartalnie, w czterech edycjach: Wiosna, Lato, Jesień , Zima. Jest to pismo o charakterze informacyjno-promocyjnym. Artykuły edytowane są w języku polskim i angielskim ( lub innym według potrzeb). Podejmuje problematykę gospodarczą Kielc i regionu, pokazuje dokonania oraz możliwości dalszego rozwoju. Prezentuje firmy, istotne z punktu widzenia gospodarki nie tylko lokalnej. Współpracujemy zarówno z Prezydentem Miasta Kielce jak i Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Magazyn jest obecny na rynku mediów od 2000 roku.
„Świętokrzyskie wczoraj dziś jutro” jest magazynem, który wydawany jest okazjonalnie, bez określania częstotliwości, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. Poza problematyką gospodarczą magazyn prezentuje walory turystyczne i rekreacyjne Świętokrzyskiego.
Przyjmujemy zlecenia na inne publikacje, wykonanie reklam oraz produktów związanych z reklamą. Współpracujemy z najlepszymi grafikami i fotografikami, gwarantujemy wysoką jakość naszych prac, dotrzymujemy terminów realizacji.
 

Maria Malinowska

   O nas Gdzie nas znajdziecie

Gdzie nas znajdziecie?

Distributed free in Business centres in Kielce (Kielce Trade Fairs);
Major hotels in Kielce (Uroczysko, Best Western, Echo, Leśny Dwór, Pod Złotą Różą, Qubus, Kameralny, Kongresowy, Tęczowy Młyn, Ibis, Binkowski, Odyssey);
Tourist information offices: Staropolska Chamber of Commerce & Industry, Świętokrzyskie Regional Development Agency; Banks;
Świętokrzyskie Province Office, The Jan Kochanowski University, Kielce University of Technology.
 

   O nas Kontakt

Kontakt
 • Redaktor naczelna
  Maria Malinowska,
  tel. 601 466 408
  e-mail:
  mariamal@op.pl
  redakcja@magazynkielce.pl

   
 • Redaguje zespół
  Adres redakcji:
  Drukarnia Duet
  ul. Górna 11a
  25-415 Kielce
   

 

   Aktualności Aktualności

Kielce na Weekend Kielce na Weekend

Kielce na weekend

Bardzo popularnym trendem turystycznym staje się w Polsce turystyka weekendowa – to sposób na regenerację sił fizycznych i psychicznych oraz możliwość spędzania czasu z rodziną. Popularność tego typu wypoczynku znacznie wzrośnie w ciągu kilku następnych lat – prognozują instytucje zajmujące się badaniem natężenia ruchu turystycznego.

O potencjale i możliwościach rozwoju turystyki weekendowej w Kielcach z prezydentem WOJCIECHEM LUBAWSKIM rozmawia Paweł Treger.

– Czy Kielce mają szansę stać się centrum turystyki weekendowej ?

– Tak, potencjał kulturowy oraz dobrze zachowane środowisko naturalne czynią z naszego miasta atrakcyjne miejsce do zwiedzania i wypoczynku zarówno dla turysty z Polski jak i z zagranicy. Turystyka ma szanse stać się u nas ważnym sektorem gospodarki, przynoszącym w miarę swojego rozwoju niemałe dochody. W niepewnych ekonomicznie czasach wiele osób, nawet jeśli nie jest to spowodowane bezpośrednim spadkiem dochodów, często zmienia swoje plany wakacyjne – wybierając, zamiast jednego, długiego urlopu, szereg krótkich wyjazdów, zwykle wykorzystując dni wolne od pracy i dobierając do nich pojedyncze dni z urlopu. Zgodnie z prognozami Światowej Organizacji Turystyki Polacy będą dążyli do skracania i dzielenia urlopów tak, by jak najczęściej podróżować. Zamiast długich dwutygodniowych wakacji coraz częściej wybierane będą trzy bądź czterodniowe wyjazdy. Kielce, oprócz rozwiniętej bazy hotelowej, mają już do zaoferowania wiele atrakcyjnych form aktywnego spędzenia wolnego czasu, a ta oferta jest cały czas poszerzana.
Kielce mają również to szczęście, że spacer w każdą stronę wyprowadza w tereny piękne i czyste, Góry Świętokrzyskie są w zasięgu ręki. Świętokrzyskie jest znane z krystalicznie czystych wód, czystego powietrza, pięknego krajobrazu. Tu rozciąga się pasmo Gór Świętokrzyskich, jedne z najstarszych gór w Europie. Park Narodowy, dziewięć parków krajobrazowych, 62 rezerwaty przyrody oraz liczne obszary chronione – przyciągają turystów. Świętokrzyskie to nie tylko piękna przyroda, wapniowe wzgórza, jary i wąwozy: to także rejon historycznych miast, światowej klasy zabytków, miejsc związanych z historią Polski i Europy; do wielu z tych miejsc można już dojechać z Kielc komunikacją miejską.

– Turyści przede wszystkim poszukują miejsc, w których można wybrać jedną z wielu możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu. Co do zaproponowania potencjalnym weekendowiczom mają Kielce?

– Tak wszechstronnej całorocznej oferty dla turystów jak Kielce – nie ma chyba żadne miasto w Europie. Zwiedzanie zabytków, interesujące spektakle (także dla dzieci), koncerty, spacery po pięknej okolicy, wyprawy rowerowe i piesze a także konne rajdy. Wieczorem można odpocząć w klubie, wybierając taki z ulubioną muzyką do słuchania, ale także do tańca. W centrum miasta jest ich kilkadziesiąt. W zimie Kielce wabią miłośników zimowego szaleństwa, w krótkim czasie powstało kilka ośrodków narciarskich.
Kielce są miastem wyjątkowym ze względu na niespotykane nigdzie indziej na świecie bogactwo form geologicznych. Niektórzy naukowcy nazywają je „największym muzeum geologicznym pod gołym niebem” – jest tu kilka rezerwatów geologicznych, wszystkie warto odwiedzić, ale najciekawsza jest Kadzielnia z udostępnionymi do zwiedzania jaskiniami. Geolodzy z całego świata zazdroszczą Kielcom położenia i atrakcji geologicznych. Bardzo rzadko zdarza się bowiem, by w granicach miasta znajdowało się tyle co u nas i to tak ciekawych rezerwatów przyrody nieożywionej. Doceniając rangę tego co mamy i chcąc wykorzystać je w pełni w 2003 roku utworzono w Kielcach Geopark, instytucję zarządzającą tymi skarbami. W 2012 r. otwarto działające w ramach „Geoparku” Centrum Geoedukacji, miejsce, które w nowoczesny sposób przybliża wiedzę geologiczną i geograficzną. W 2013 r. i 2014 r. placówka znalazła się wśród 20. najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w regionie.

– A co ponadto?

– Na pewno warto poznać samo miasto; szlak miejski poprowadzi po najciekawszych miejscach – z dworca PKP do centrum, na Wzgórze Zamkowe z ciekawą ofertą Centrum Designu i Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Tuż obok znajduje się XVII-wieczny dawny pałac biskupów krakowskich z pięknym ogrodem włoskim, najlepiej w Polsce zachowany przykład rezydencji magnackiej epoki Wazów – dzisiaj oddział Muzeum Narodowego z bardzo ciekawymi wnętrzami, kolekcją rzemiosła i obrazów. Zaprasza do wejścia sąsiadująca z nim katedra z renesansowymi zabytkami, zwana przez kielczan „bazyliką złotego blasku”. Można odwiedzić też Muzeum Historii Kielc czy największe w Polsce, Muzeum Zabawek i Zabawy, gdzie na prawie 700 metrach zobaczyć można zbiór kilku tysięcy zabawek. Wśród najcenniejszych eksponatów znajduje się tu m.in. niemiecka woskowa lalka z XVIII wieku, lalki z porcelanowymi głowami w strojach z przełomu XIX i XX wieku, ołowiane żołnierzyki z XIX wieku.
Oferta miasta zostanie poszerzona w październiku o Energetyczne Centrum Nauki, placówkę tworzoną przez Kielecki Park Technologiczny, głównie z myślą o dzieciach. W przestrzeni Centrum, zaaranżowanej na starą fabrykę, znajdzie się interaktywna wystawa z 28 stanowiskami, służącymi do samodzielnego eksperymentowania oraz laboratorium. Placówka będzie oferowała zajęcia i warsztaty, pokazy naukowe wyjaśniające m.in. prawa i procesy biologiczne, fizyczne chemiczne oraz zagadnienia dotyczące ekologii czy energii odnawialnej. Interaktywne urządzenia, które będą częścią ekspozycji Energetycznego Centrum Nauki, są już montowane w pomieszczeniach tej placówki edukacyjnej. Sala ECN będzie podzielona na trzy sektory tematyczne: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. W centralnej części wystawy znajdzie się „ogromny kocioł” połączony z maszyną parową, dzięki któremu będzie można zobaczyć, jak wygląda proces spalania węgla w elektrowni. Prezentowane będą także zasady działania różnych typów elektrowni wodnych. Obok powstaje Energetyczny Ogród, który ma zachęcać do aktywnego wypoczynku i pomagać w poszerzeniu zdobytej na wystawie wiedzy. Znajdzie się w nim m.in. siłownia i przeznaczone dla dzieci zjeżdżalnie, wykorzystujące w swojej konstrukcji różnice poziomów terenu. W ogrodzie będzie też miejsce relaksu, ze stanowiskiem do grillowania i ławeczkami, scena umożliwiająca organizację spotkań naukowych oraz ekran do projekcji filmowych w kinie letnim.
W tym miejscu należy wspomnieć, jak wielką popularnością cieszą się tego typu placówki w Polsce. Już teraz zgłaszają się do Kieleckiego Parku Technologicznego szkoły i biura turystyczne, które, jako element zwiedzania, planują wycieczkę do Centrum.
Każdy goszczący w Kielcach zauważy też urodę ulicy Sienkiewicza – tej, która wygrała konkurs na najpiękniejszy deptak w Polsce. Kielce mają długą i bogatą historię: prapoczątki sięgają IX wieku, ale dziś jest to nowoczesne miasto, z dobrze rozwiniętą bazą obiektów sportowych, posiadające naturalne warunki zachęcające do uprawiania aktywnego wypoczynku. Z pewnością w ciągu jednego weekendu nie da się skorzystać ze wszystkich propozycji, jakie oferuje stolica województwa świętokrzyskiego. Ale przecież nie ma przeszkód, by tu wracać, poznawać Kielce oraz bliższe i dalsze okolice.

– Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na popularność krótkookresowych wyjazdów rekreacyjnych jest infrastruktura hotelowa. Jak to wygląda w Kielcach?

– Według badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki, najpopularniejsze rodzaje bazy noclegowej dla wyjeżdżających na 2 – 4 dni w celach turystyczno-wypoczynkowych to, jak dotychczas, pensjonat i hotel lub motel. W Kielcach istnieje dobrze rozwinięta sieć hoteli na przyzwoitym poziomie, które gwarantują godziwy wypoczynek, zarówno w weekend jak i podczas dłuższego urlopu, także z dziećmi.

– Panie Prezydencie, przy tak bogatej ofercie niezbędna jest też dobra promocja. Jakie będą jej formy?

– Promocja Kielc, szczególnie ta turystyczna, wiąże się z promocją regionu, którego największą wartością są Góry Świętokrzyskie – zatem logiczna wydaje się współpraca z Regionalną Organizacją Turystyczną, i taki też będzie kierunek naszych działań w tej sprawie. Województwo świętokrzyskie od lat stawia na turystykę: co roku odwiedza je więcej turystów. Większość z nich, choć na kilka godzin, zatrzymało się w Kielcach. Działania promocyjne przyniosły już wymierne efekty: nie tylko w kraju, ale i za granicą rośnie zainteresowanie ofertą turystyczną regionu świętokrzyskiego i samych Kielc. Rozgraniczanie Kielc i regionu nie ma wielkiego sensu. Ale poza turystyką wiążącą się z rekreacją, zwiedzaniem, aktywnym wypoczynkiem – mówimy też o turystyce tzw. biznesowej, rozwijającej się obok interesów (a właściwie równolegle z nimi), które sprowadzają innych ludzi do naszego miasta. Ten rodzaj turystyki jest bardzo istotnym czynnikiem w rozwoju gospodarczym miast i regionów. Poza wyjazdami na spotkania biznesowe z klientami i partnerami firm obejmuje również uczestnictwo w konferencjach, targach, szkoleniach i wystawach. Turystyka biznesowa ma obecnie coraz większe znaczenie ekonomiczne. Ten rodzaj turystyki cechuje bardzo wysoka dochodowość. O jej istotnej roli może świadczyć fakt, iż ponad 50% dochodów biur podróży pochodzi właśnie z organizacji tego typu wyjazdów. Kołem napędowym o ogromnej sile są w tym względzie Targi Kielce, których dynamika rozwoju jest imponująca, to lider na naszym rynku. Większy nacisk położymy też na promocję Kieleckiego Parku Technologicznego.

– Dziękuję za rozmowę.


 

Kielce na Weekend Powrót do listy artykułów